Směrnice a normy
ČOV AT splňují evropské směrnice 89/106/EEC, 73/23/EEC, 89/336/EEC, které jsou nejpřísnějšími normami o hodnotách vypouštěné vody do okolního prostředí.
Certifikace
Ve smyslu požadavku evropské normy EN 12566-3 byly tyto domovní čistírny podrobeny dlouhodobému testu účinnosti čištění, komplexním zkouškám statické odolnosti, vodotěsnosti, trvanlivosti, kontrole rozměrů a přístupnosti. Po ukončení prokazování shody, vykonání počátečních zkoušek typu a zavedení vnitropodnikové kontroly výrobny výrobce vydal vyhlášení shody, které je plně v souladu s legislativou EU. Ukončení uvedeného procesu opravňuje výrobce označovat svoje výrobky ČOV AT do 50 EO značkou shody CE.
Je to pro nás potvrzení, že naše čistírny patří ke špičkám na celoevropském trhu.
Co vyplývá z označení CE?
- garance kvality vyčištěné vody dle evropských norem
- nízkou spotřebu energie (1KWH/den)
- pevné konstrukční vlastnosti skeletu ČOV (není nutné obetonovat)
Proces čištění
Čistící proces se skládá z několika technologických postupů:
- Odpadová voda natéká do neprovzdušňovaného prostoru, kde dochází k biologickému odbourávání dusíku a jsou vytvořeny podmínky na částečné biologické odbourávání fosforu. V této části dochází k mechanickému předčištění přitékajících odpadních vod a rozkladu biologického tuhého znečištění. Neprovzdušňovaný aktivační prostor je rozdělený několika vnitřními dělícími stěnami tvořícími vertikálně přetékavý labyrint, v kterém je zřízená vnitřní cirkulace.
- Dále odpadní voda gravitačně vtéká do provzdušňovaného prostoru s nízkozatěžovanou aktivací, kde za přítomnosti kyslíku dochází k biologické degradaci organického znečištění a k nitrifikaci amoniakálního dusíku. Vzduch do provzdušňovacího systému dodávají membránové kompresory nebo dmychadla s bočním kanálkem (vysokotlakové ventilátory), které jsou umístěné mimo biologický reaktor. Tlakový vzduch je vháněn do provzdušňovaného prostoru přes jemně bublinkující aerační elementy. Tlakový vzduch dodávaný membránovými kompresory je možné i regulovat pomocí řídící jednotky (mikroprocesorem) díky které, může čistírna pracovat v různých režimech podle zatížení.
- Dalším stupněm čištění je separace, kde dochází k oddělení vyčištěné vody od aktivovaného kalu, přičemž vyčištěná voda se vypouští do vodního toku, do vsaku nebo se recykluje a usazený kal se vrací do systému přečerpáváním ze dna usazovacího prostoru do neprovzdušňovaného resp. provzdušňovaného prostoru. V usazovacím prostoru se nachází omezovač přítoku, který umožňuje využít vestavěný retenční prostor v čistírně v případě nárazově přitékající odpadní vody a zabraňuje přetížení čistírny.
Údržba a obsluha ČOV AT6 až AT75
ČOV AT nevyžaduje trvalou obsluhu. ČOV po uvedení do chodu pracuje automaticky. Ve stanovených intervalech je nutné vykonávat činnosti, nutné pro kontrolu a údržbu chodu ČOV a technologických parametrů čistícího procesu a zaznamenávat je do provozního deníku. Provozní deník je součástí provozního řádu.