Za plný septik nebo žumpu hrozí od roku 2023 vysoké pokuty | ABPLAST

Doprava čistírny ZDARMA - Využijte mimořádnou jarní akci a objednejte si svojí domovní čistírnu. My Vám ji dopravíme kamkoli v ČR ZDARMA.  

Za plný septik nebo žumpu hrozí od roku 2023 vysoké pokuty

Novinky 10.08.2022 ABPLAST

Majitelé nemovitostí s odpadem vedeným do žumpy nebo septiku by se měli mít na pozoru. Podle novely vodního zákona hrozí už příští rok za nevyvezenou žumpu pokuta v řádech desítek tisíc korun. Doklady o správném vývozu fekálií přitom lidé musí uchovávat až dva roky zpětně. Jak se tedy vyhnout pokutám a zároveň vysokým nákladům za časté vyvážení žumpy?

Za plný septik nebo žumpu hrozí od roku 2023 vysoké pokuty

Máte doma či na chalupě bezodtokovou žumpu? Pokud ano, měli byste se do budoucna připravit na kontrolu vodoprávního úřadu či České inspekce životního prostředí. Stát se totiž novelou rozhodl posvítit si na všechny septiky a jímky, které by svým nevyhovujícím konstrukčním stavem mohly škodit životnímu prostředí.

Doklady až dva roky zpět

Nevyvezená žumpa či propouštějící septik bez patřičných povolení bude znamenat problém. Velmi drahý problém. Úředníci totiž začnou kontrolovat doklady o vyvezení fekálií certifikovanou společností už od příštího roku. Povinnost uchovávat si tyto doklady mají přitom majitelé žump až dva roky zpětně. Aktuálně již od ledna 2021.

Za chybějící doklady o vyvezení žumpy hrozí peněžitý trest. Fyzickým osobám mohou úřady vyměřit pokutu až 20 tisíc korun, právnickým osobám dokonce 100 tisíc. Pokutu navíc lze uložit opakovaně, dostat se do křížku s úředníky tak může znamenat velmi nepříjemný problém.

Náklady na vyvážení se mohou vyšplhat na desítky tisíc

Růžové to však nebude ani pokud se rozhodnete žumpu pravidelně vyvážet. Náklady na čerpání fekálií certifikovanou společností se totiž mohou vyšplhat do astronomických částek. 

Příklad: při průměrné spotřebě sto litrů odpadní vody na jednoho člověka denně naplní dva lidé v rodinném domě žumpu s objemem pět kubíků za necelý měsíc. Čtyřčlenná rodina na dovolené to zvládne za necelé dva týdny. Za každé odčerpání si přitom firma může (podle objemu žumpy) účtovat až čtyři tisíce korun.

Domácí čistička nebo tříkomorový septik?

Jaká se tedy nabízí řešení? Liší se podle objektu: u celoročně obývaných rodinných domů je rozhodně nejlepší cestou pořízení domácí čistírnu odpadních vod. Jde o moderní, efektivní a ekologicky přívětivý způsob, jak nakládat s odpady. Navíc s možností využít vyčištěnou vodu například na závlahu zahrady. Více o domácích čistírnách odpadu zde.

Druhou možností je tříkomorový septik. Na rozdíl od domácích čistíren, septik nepotřebuje elektrické připojení, proto je vhodnější jako řešení pro objekty bez napojení na veřejnou elektrickou síť a pro chaty a chalupy s velmi sporadickou návštěvností. Odpadní voda se v septiku čistí průtokem jednotlivými komorami. Za septik je však nutné umístit minimálně 1-2 další stupně čištění, a to zemní pískový nebo aktivní biologický filtr, aby bylo možné přečištěnou vodu vypouštět. Více o využití septiku zde.

Návratnost investice do několika let

Pořizovací ceny domácích čistíren odpadních vod začínají (podle modelu) na nižších desítkách tisíc korun. Cena realizace běžné domovní ČOV na klíč se tak bude odhadem pohybovat v rozmezí do dvou set tisíc korun v závislosti na místních podmínkách. S přihlédnutím k nákladům za pravidelné vyvážení žumpy (či pokuty za jejich nevyvážení) se však investice vrací v řádu několika let.

Při instalaci ČOV svépomocí můžou celkové náklady klesnout až o sto tisíc korun, přičemž instalace je velmi jednoduchá a zvládne ji i laik. Samotné uvedení do provozu je však již odbornou záležitostí, se kterou vám rádi pomohou naši technici.

Pomůžeme, zapojíme, vysvětlíme

Ať už zvolíte domácí čistírnu nebo septik, je třeba zpracovat projekt a získat povolení u stavebního úřadu. Pokud budete chtít používat přečištěnou vodu na zálivku zahrady či ji vsakovat, budete potřebovat také hydrogeologický posudek. 

Nejjednodušší je proto svěřit se do rukou profesionálů. S projekty domácích čističek a septiků máme bohaté zkušenosti a působíme po celé ČR. Následně zajistíme dopravu čistírny na místo, zapojíme, zprovozníme a vysvětlíme, jak se o ni starat. Pokud si budete přát, postaráme se o vaši čistírnu i během užívání v průběhu roku.

Máte dotaz? Nebojte se na nás obrátit. Využít můžete i možnost nezávazné poptávky. Rádi vám s čímkoliv pomůžeme.

© 2008 - 2024 ABPLAST s.r.o., všechna práva vyhrazena
by Media Heroes