Co je septik?
Septik (někdy také nazývaný senkrubna, senkrovna či miskrubna) je tříkomorová neprovzdušněná nádrž nádrž na částečné čištění odpadní vody. Bezodtoková jímka, která slouží k dočasnému uskladnění odpadní vody a fekálií se nazývá žumpa a a majitel ji musí pravidelně vyvážet.
Jak funguje?
Septik je zpravidla u domů, které nejsou napojeny na centrální kanalizaci. Voda z toalety, stejně jako ta kuchyňská, včetně odpadní vody z koupelny, je jímána (zachycována) v septiku. Z něj se vyváží do čistírny odpadních vod. Další možností je zapojení trativodu.
Trativod je stavba umístěná pod zemí, slouží k vsakování dešťové nebo znečištěné povrchové vody. Používá se v místech, která odpadní vodu neumožňují odvádět do kanalizace. Odpadní voda potom teče do země.
Bezodtoková jímka, která slouží k dočasnému uskladnění odpadní vody a fekálií se jmenuje žumpa. Žumpu je nutné pravidelně vyvážet.
Komu je určený?
Septik je určen pro všechny majitelé domů a nemovitostí s pravidelnou produkcí odpadních vod ze záchodů, kuchyně a koupelny.
Výhody a nevýhody septiku
Výhody septiku
- nemusíte se často vyvážet
- investice do septiku se vám rychle vrátí
- voda z něj odtéká pryč buď kanalizací, nebo ji můžete využít na zálivku zahrady jako užitkovou vodu
Nevýhody septiku
- k usazení septiku potřebujete přípojku ke kanalizaci, a tudíž i stavební povolení
Septik versus jímka
Rozdíl je velký. Oba produkty se používají k naprosto odlišnému účelu.
Septik pouze částečně vyčistí odpadní vodu. Septiky se používají v domech, které nemají napojení na kanalizaci. Odpadní voda je jímána v septiku. Odtud teče: 1. přepadem do kanalizace 2. přes čistírnu odpadních vod 3. za pomoci trativodu do země. Bezodtokovou jímku lze použít pro dočasné kumulování odpadní vody a fekálií. Je nutné ji pravidelně vyvážet. Nazývá se žumpa.
Jímka slouží k zadržování dešťové vody. Dešťovou vodu následně majitelé jímky mohou využít na zálivku zahrady, mytí automobilů a splachování WC. Velikost jímky se odvíjí od velikosti celé plochy střechy nebo předpokládané spotřeby vody, kterou zase určuje počet lidí v domácnosti. Na dešťovou vodu je vhodná podzemní nádrž. Je v ní totiž relativně konstantní teplota (pod 16˚ C). Právě tím je omezeno znehodnocení vody různými vlivy například množením bakterií. Kdo chce instalovat jímku, nemusí žádat o stavební povolení. Ohlášení na stavebním úřadě je pro tyto účely zcela dostačující.