Když se nové spojí se starým: Realizace moderní technologie čištění odpadních vod na hradě Sovinec | ABPLAST

Doprava čistírny ZDARMA - Využijte mimořádnou jarní akci a objednejte si svojí domovní čistírnu. My Vám ji dopravíme kamkoli v ČR ZDARMA.  

Když se nové spojí se starým: Realizace moderní technologie čištění odpadních vod na hradě Sovinec

Novinky 10.01.2024 ABPLAST

Hrad Sovinec, perla historie na jižním okraji masivu Nízkého Jeseníku, se nyní může pyšnit nejen svými starobylými hradbami a překrásnými výhledy, ale i inovativním řešením pro čištění odpadních vod. Původní 20 let stará čistírna odpadních vod s dočišťovacím filtrem zde totiž nikdy pořádně nefungovala.

Když se nové spojí se starým: Realizace moderní technologie čištění odpadních vod na hradě Sovinec

Prvotní projekt a řešení na míru

První technologické návrhy byly projektovány na konkurenční technologii, u které se však nikdo nezamyslel nad možnostmi jejího usazení, provozem a dalšími důležitými detaily. Společně se stavební firmou a investorem, Muzeem v Bruntále, jsme museli navrhnout jinou cestu a vyřešit spoustu zapeklitých technologických a provozních otázek.

Díky spolupráci našich technických odborníků, Václava Lenocha a Tomáše Truksy, byla proto navržena technologie na míru s atypickou čerpací stanicí, ČOV AT50, lapačem tuků a terciálním dočištěním. 

Atypičnost zakázky tkví tom, že čistírna dokáže nárazově pojmout tisíce návštěvníků během velkých akcí, když je hrad otevřen. Naopak v době uzavření pak musí zvládnout žít dlouhodobě bez přísunu biologického odpadu, což jen tak ledajaká čistírna neumí.

Samotná technologie čištění odpadních vod je vybavena unikátním filtrem, který zajišťuje terciální dočištění a splňuje nejvyšší standardy čistoty vypouštěné vody. Atypická čerpací a vyrovnávací šachta byla navržena s ohledem na nárazové zatížení a akumulační kapacitu.

Práce ve skalnatém terénu? Žádný problém!

Realizace tohoto inovativního projektu proběhla 6. listopadu 2023, a to i přes komplikace spojené se skalnatým podložím. Konkrétní segmenty technologické linky musely být různě skládány a umísťovány do terénu. Samotné usazení se provedlo velkým jeřábem z hradeb do připravených výkopu. Všechno nakonec ale proběhlo bez problémů a velice rychle. Velkou výhodou byl i fakt, že jsou naše čistírny plastové a tudíž lehké.

Úspěšné zprovoznění a krok kupředu

Zprovoznění nové čistírny odpadních vod úspěšně proběhlo 27. listopadu 2023 a hrad Sovinec mohl znovu otevřít své brány veřejnost 1. prosince 2023. Investor je s rychlostí a kvalitou naší práce nadmíru spokojen, což nás velice těší. Sestava čistírny odpadních vod jako na Sovinci totiž ještě nikdy nebyla z naší strany realizována. Jedná se proto o skvělou referenci, na kterou jsme opravdu pyšní.

Nová technologie čištění odpadních vod na hradě Sovinec představuje vzor úspěšné spolupráce mezi odborníky a investorem. Zároveň posouvá hrad Sovinec do 21. století s ohledem na životní prostředí a udržitelnost.

Zaujaly vás naše služby nebo se chcete na cokoliv zeptat? Neváhejte nás kontaktovat.


© 2008 - 2024 ABPLAST s.r.o., všechna práva vyhrazena
by Media Heroes